- 23 listopada 2020
- p.nykiel@hot.pl
- 0 Comments
- Bez kategorii
Procedury bezpieczeństwa
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA NA TERENIE PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO W DĄBROWIE W OKRESIE PANDEMII
COVID-19 OD 1 WRZEŚNIA 2020 r
Procedury Bezpieczeństwa na terenie Przedszkola Samorządowego w Dąbrowie
w okresie pandemii covid-19 od 1 września 2020 r.
- 1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U.
z 2019 r. poz. 1148 ze. zm.) oraz Wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 25 sierpnia 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi
w wieku do lat 3, wydanych na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.), - Niniejszy dokument określa Procedury bezpieczeństwa na terenie przedszkola w okresie pandemii COVID-19. Zakres stosowania dotyczy wszystkich pracowników- zatrudnionych i wykonujących pracę na rzecz Przedszkola Samorządowego w Dąbrowie , wychowanków, a także rodziców/opiekunów prawnych dzieci uczęszczających do placówki.
- Celem procedur jest w szczególności:
- zminimalizowanie zagrożeń zakażenia chorobą COVID-19,
- ustalenie zasad funkcjonowania przedszkola w związku z nałożeniem na przedszkole obowiązku utrzymania reżimu sanitarnego.
- Procedury określają działania, które zminimalizują możliwość zakażenia, ale mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa, nie pozwolą w 100% wyeliminować ryzyka związanego z zakażeniem, dlatego rodzic/opiekun prawny decydując się na przyprowadzenie dziecka do przedszkola jest zobowiązany wypełnić OŚWIADCZENIA, których wzór stanowią załącznik nr 1 i załącznik nr 2.
- 2
PRZEDMIOT PROCEDURY
Przedmiotem niniejszej procedury jest określenie:
- zasad pracy dla pracowników,
- zasad organizacji opieki w przedszkolu,
- zasad dotyczących żywności i żywienia dzieci,
- zasad dezynfekcji,
- zasad obecności osób trzecich na terenie przedszkola,
- zasad postępowania na wypadek podejrzenia na terenie przedszkola zakażenia wirusem COVID-19.
- 3
OBOWIĄZKI DYREKTORA PRZEDSZKOLA
- Dyrektor ustala regulaminy wewnętrzne i dostosowuje procedury obowiązujące w przedszkolu do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii choroby COVID-19.
- Współpracuje z organem prowadzącym w celu zapewnienia odpowiednich środków do dezynfekcji i ochrony osobistej.
- Organizuje pracę personelu pedagogicznego i niepedagogicznego na okres reżimu sanitarnego w warunkach pandemii choroby COVID-19.
- Przekazuje rodzicom/opiekunom prawnym informacje o czynnikach ryzyka COVID-19, informuje o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z posłaniem dziecka do przedszkola. W związku z powyższym wymagane jest podpisanie odpowiedniej DEKLARACJI stanowiącej załącznik nr 3.
- Zapewnia pomieszczenie do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika: zwane IZOLATORIUM.
- Wyposaża IZOLATORIUM, w co najmniej 1 zestaw ochronny, w skład, którego wchodzi: kombinezon ochronny, 2 półmaski z filtrem FFP2 lub FFP3, co najmniej 2 pary rękawiczek oraz płyn dezynfekujący.
- Zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników – rękawiczki, maseczki, ewentualnie przyłbice, fartuchy z długim rękawem (do użycia np. do przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka – adekwatnie do aktualnej sytuacji) oraz środki higieniczne do dezynfekcji rąk i powierzchni.
- Dopilnowuje, aby przed wejściem do budynku umieszczono dozownik z płynem do dezynfekcji rąk, a w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych były mydła oraz instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk dla dorosłych i dzieci, stanowiące załącznik nr 4 (umieszczone w widocznych miejscach w przedszkolu), a przy dozownikach z płynem – instrukcje do dezynfekcji rąk stanowiące załącznik nr 5 (umieszczone w widocznych miejscach w przedszkolu).
- Dopilnowuje, aby w widocznym miejscu w przedszkolu, wisiały instrukcje, jak zdejmować rękawiczki jednorazowe oraz instrukcje zakładania i zdejmowania maseczki – stanowiące załączniki nr 6 i 7, aby był zapewniony kosz na zużyte rękawiczki.
- Informuje o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe, wchodzące do przedszkola ( poprzez zamieszczenie informacji na ten temat)
- 4
OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW
- Każdy pracownik pedagogiczny i niepedagogiczny przedszkola oraz pracownicy wykonujący pracę na rzecz przedszkola, zobowiązani są do samoobserwacji.
- W przypadku podejrzenia zakażenia chorobą COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i niezwłocznie zawiadamia o tym fakcie dyrektora przedszkola.
- Pracownicy przy każdym wejściu/wyjściu do przedszkola, w trakcie pracy często odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji stanowiącej załącznik nr 5 (umieszczonej w
widocznych miejscach w przedszkolu i myją ręce zgodnie z instrukcją stanowiącą
załącznik nr 4.
- Pracownicy nie przemieszczają się bez potrzeby po przedszkolu.
- Pracownicy trzymają się ścieżek komunikacyjnych, wyznaczonych przez dyrektora przedszkola względem ich stanowisk pracy.
- Personel kuchenny nie może kontaktować się z dziećmi oraz z personelem opiekującym się dziećmi.
- Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy zostają zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki i maseczki. Dodatkowo personel opiekujący się dziećmi, w fartuchy z długim rękawem (do użycia w razie konieczności przeprowadzenia zabiegów higienicznych u dziecka). Personel przestrzega zaleceń z instrukcji zakładania i zdejmowania rękawiczek (załącznik nr 6) oraz instrukcji nałożenia i zdjęcia maseczek (załącznik nr 7).
- Pracownicy przedszkola zobligowani są do utrzymania co najmniej 1,5 m odległości między sobą.
- Pracownicy przedszkola mają obowiązek dopilnować aby rodzice/opiekunowie prawni dezynfekowali dłonie przy wejściu do przedszkola/ zakładali rękawiczki ochronne oraz zakrywali usta i nos.
- Należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów prawnych na pomiar temperatury ciała dziecka, jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
- Pracownicy pedagogiczni – nauczyciele: pracują wg zatwierdzonego Arkusza Organizacyjnego W miarę możliwości organizacyjnych, do grupy przypisani są ci sami opiekunowie:
1)Organizują działania dydaktyczno-opiekuńczo- wychowawcze.
- wyjaśniają dzieciom, jakie zasady obowiązują w przedszkolu i dlaczego zostały wprowadzone. Komunikat przekazują w formie pozytywnej, aby wytworzyć w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie, bez lęku.
- instruują, pokazują techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji dla dzieci stanowiącej załącznik nr 4 (umieszczonej w widocznych miejscach w przedszkolu).
- przypominają i dają przykład. Zwracają uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z ogródka przedszkolnego.
- przestrzegają ustalonego harmonogramu wyjść do ogrodu i przebywania w wyznaczonych obszarach.
- organizują wyjścia poszczególnych grup na teren ogrodu przedszkolnego tak, aby grupy, w miarę możliwości organizacyjnych, nie mieszały się ze sobą (zmianowość grup lub podział terenu przedszkolnego)
- unikają organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu lub na świeżym powietrzu,
- sprawują opiekę, prowadzą zabawy z dziećmi. Organizują codzienną gimnastykę przy otwartych oknach.
- zapewniają sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami dziecka.
- Personel obsługowy –pracownicy obsługi -woźne:
- Usuwają z sal przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki, dywany.
- Wietrzą salę, w której organizowane są zajęcia, co najmniej raz na godzinę.
- Wykonują codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych.
- Dezynfekują powierzchnie dotykowe – poręcze, klamki, włączniki, klawiatury, uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty stołów do spożywania posiłków, itp.
- Regularnie czyszczą z użyciem detergentu lub dezynfekują sprzęt na placu zabaw.
- Pomoc nauczyciela/woźna dodatkowo czuwa i odpowiada za odizolowanie dziecka, u którego zauważono objawy sugerujące zakażenie chorobą COVID-19.
- Dodatkowo czuwają nad sprzątaniem i dezynfekcją pomieszczeń w przypadku stwierdzenia zakażenia chorobą COVID-19.
- Personel kuchenny. Pracownik przygotowujący posiłki, powinien być wyposażony, podczas przygotowywania i podawania posiłków w fartuch, rękawiczki oraz maseczkę. Przed przygotowaniem posiłków myje ręce i dezynfekuje ręce wg instrukcji.
- Przestrzega warunków wymaganych przepisami prawa, dotyczącymi funkcjonowania zbiorowego żywienia.
- Oprócz środków higieny osobistej (fartuchów) stosuje rękawiczki, maseczki.
- Utrzymuje wysoką higienę mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
- Po zakończonej pracy gruntownie dezynfekuje powierzchnie, sprzęty i pomieszczenia zaplecza kuchennego oraz zmywalni.
- Dba o czystość podręcznego magazynu spożywczego.
- Wstęp do kuchni i magazynu ma tylko personel kuchenny.
- Dba o higieniczny odbiór towaru od dostawców. Zwraca uwagę na ubiór dostawcy: maseczka, rękawiczki oraz na czystość samochodu, którym dostarczany jest towar.
Dostarczane pieczywo powinno być przykryte czystym materiałem, papierem. Dostawca nie wchodzi na teren przedszkola, towar zostawia w przedsionku, przy wejściu ewakuacyjnym.
- 5
OBOWIĄZKI RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH
- Rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani zapoznać się z procedurami opracowanymi na czas reżimu sanitarnego w warunkach pandemii choroby COVID-19 w przedszkolu i
podpisują opisane w § 1 ust 3 stosowne OŚWIADCZENIA stanowiące załącznik nr 1 i 2
oraz opisaną w § 3 ust. 5 DEKLARACJĘ stanowiącą załącznik nr 3.
- Dzieci do przedszkola są przyprowadzane/odbierane przez osoby zdrowe.
- Tylko jedna osoba przyprowadza dziecko do przedszkola i przychodzi tylko z dzieckiem mającym pozostać w przedszkolu. Zaleca się, aby ta osoba, która przyprowadziła również odebrała dziecko.
- Rodzice są bezwzględnie zobowiązani do przekazywania dyrektorowi lub nauczycielowi informacji o stanie zdrowia dziecka, które są istotne.
- Nie posyłają do przedszkola dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
- Przyprowadzają do przedszkola wyłącznie zdrowe dziecko – bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Rodzic w pełni akceptuje fakt, że w sytuacji w której do przedszkola przyprowadzi dziecko, które ma jakiekolwiek symptomy przeziębienia (w szczególności: katar, kaszel lub podwyższona temperatura ciała- przekracza 37,5oC) dziecko to nie zostanie przyjęte do placówki.
- Stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do przedszkola, jeśli wcześniej dziecko chorowało.
- Rodzice/opiekunowie prawni przyprowadzając/odbierając dziecko do/z przedszkola zachowują środki ostrożności (m.in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk).
- Przed przyprowadzeniem dziecka do przedszkola zaleca się, aby rodzic/opiekun prawny zmierzył dziecku temperaturę.
- Wyjaśniają dziecku, że nie może zabrać do przedszkola zabawek i niepotrzebnych przedmiotów.
- Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, niepodawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust.
- Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy (rękawem nie dłonią)podczas kichania czy kasłania lub używania jednorazowej chusteczki, maseczkę, którą trzeba niezwłocznie wyrzucić do śmieci i umyć ręce.
- Odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk, przy każdym wejściu/wyjściu do/z przedszkola, wg instrukcji stanowiącej załącznik nr 5 (umieszczonej w widocznych miejscach w przedszkolu).
- Dbają o higienę ubrań, często zmieniają ubrania – prać w 60 o C
- Są zobowiązani do podania aktualnego numeru telefonu i odbierania telefonów z przedszkola.
- Przyprowadzanie i odbieranie dzieci:
- rodzic/opiekun prawny wchodzi z dzieckiem do przedsionka przedszkola z założonymi rękawiczkami i maseczką/przyłbicą, dezynfekuje ręce, zachowuje dystans społeczny w odniesieniu do pracowników przedszkola jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący 1,5 m;
- rodzice mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej podmiotu z zachowaniem zasady 1 rodzic z dzieckiem w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem w odległości 1,5 m.
- rodzic/opiekun prawny oczekuje w przedsionku na odebranie lub przyprowadzenie dziecka z grupy przez wyznaczonego pracownika przedszkola;
- wyznaczony pracownik pomaga dziecku w szatni w czynnościach związanych
z rozbieraniem i ubieraniem oraz odprowadza je do sali lub odprowadza ubrane
dziecko do rodzica / opiekuna prawnego do przedsionka.
- w okresie adaptacyjnym do szatni z dzieckiem może wejść jeden rodzic zachowując dystans społeczny w pomieszczeniu szatni, przebrać dziecko i przekazać nauczycielce w sali dydaktycznej
- należy ograniczyć dzienną liczbę rodziców / opiekunów dzieci odbywających okres adaptacyjny w placówce do niezbędnego minimum, umożliwiając osobom zachowanie dystansu społecznego co najmniej 1,5 m
- 6
ORGANIZACJA OPIEKI W PRZEDSZKOLU
- Nieobecność dziecka rodzic/opiekun prawny jest zobowiązany zadeklarować w danym dniu do godziny 8.30 (telefonicznie).
- Jeżeli dziecko wykazuje oznaki osoby chorej (w szczególności: katar, kaszel lub podwyższona temperatura ciała- przekracza 37,5oC) pracownik ma prawo odmówić przyjęcia dziecka do placówki i poinformować rodzica/opiekuna prawnego o konieczności udania się na konsultację lekarską.
- Jedna grupa dzieci, w miarę możliwości organizacyjnych, przebywa w wyznaczonej i stałej sali.
- Do grupy w miarę możliwości przyporządkowani są ci sami opiekunowie.
- W miarę możliwości organizacyjnych należy zapewnić taką organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci.
- W grupie przedszkolnej może przebywać do 25 dzieci zgodnie z zaleceniami aktualnymi GIS.
- Z sali, w której przebywa grupa dzieci należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub zdezynfekować. Ilość zabawek jest ograniczona.
- Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze) należy je dokładnie czyścić lub dezynfekować.
- Dzieci nie mogą zabierać ze sobą do przedszkola i z przedszkola przedmiotów lub zabawek.
- Sale przedszkolne są wietrzone co godzinę, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Zakazuje się do odwołania na terenie przedszkola mycia zębów przez dzieci.
- W przedszkolu zostaje wyznaczone i przygotowane pomieszczenie do izolacji osób z objawami chorobowymi – IZOLATORIUM.
- Rodzice/opiekunowie prawni przyprowadzający/odbierający dzieci do/z placówki mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników przedszkola oraz innych dzieci i ich rodziców/opiekunów prawnych wynoszący minimum 1,5 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych bezwzględnie nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
- 7
GASTRONOMIA
- Wodę pitną dla dzieci nalewają pracownicy obsługi do kubeczków jednorazowych.
- Blaty, stoły, powierzchnie, opakowania produktów dezynfekuje się przed każdym użyciem w celu przygotowania posiłków.
- Podczas przygotowywania posiłku pracownicy są wyposażeni w fartuch, rękawiczki jednorazowe i maseczki.
- Korzystanie z posiłków jest możliwe tylko i wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Obowiązek czyszczenia blatów stołów i poręczy krzeseł po spożyciu posiłków.
- Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu w temperaturze minimum 60o
- 8
DEZYNFEKCJA
- Rodzice/opiekunowie prawni wyposażeni są (we własnym zakresie) w rękawiczki jednorazowe i maseczki/przyłbice zakrywające nos i usta.
- Osoby dorosłe postronne wchodzące na teren przedszkola dezynfekują ręce, osłaniają nos i usta.
- Dzieci jak najczęściej myją ręce, a w szczególności po wejściu do Sali z szatni, po skorzystaniu z toalety, po przyjściu z placu zabaw, przed jedzeniem i po jedzeniu.
- Personel obsługowy dokumentuje fakt przeprowadzenia czynności dezynfekcyjnych
(zgodnie z załącznikiem nr 8), codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach, klawiatury, włączników, itp.
- Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy zostają zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki oraz maseczki na usta i nos. Do dyspozycji personelu pozostają fartuchy z długim rękawem (do użycia w razie konieczności np. przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka – adekwatnie do aktualnej sytuacji).
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszono plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozowniku z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
- Toalety są dezynfekowane na bieżąco.
- Dyrekcja kontroluje przeprowadzanie czynności porządkowych (załącznik nr 8).
- 9
PRZEBYWANIE OSÓB TRZECICH
- Na czas obowiązywania procedur związanych z zapewnieniem reżimu sanitarnego wprowadza się ograniczenie do minimum przebywania na terenie przedszkola osób postronnych.
- W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego rodzic/opiekun za zgodą dyrektora przedszkola może przebywać na terenie placówki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (ochrona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk). Tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych. Należy zachować dystans społeczny co najmniej 1,5m.
- 10
PROCEDURY NA WYPADEK STWIERDZENIA PODEJRZENIA ZAKAŻENIA
- Do pracy w przedszkolu mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
- Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochronne i płyn do dezynfekcji) pomieszczenie lub wydzielić obszar, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów choroby – IZOLATORIUM.
- Pracownicy zostają poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni chorobą COVID-19.
- W miarę możliwości nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami
- Pracownicy zobowiązani są śledzić informacje Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępne na stronach https://www.gov.pl/web/koronawirus/ lub gis.gov.pl a także obowiązujących przepisów prawa.
- Dziecko, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia chorobą COVID-19 (duszności, kaszel, gorączkę):
- pomoc nauczyciela/woźna bezzwłocznie izoluje dziecko w odrębnym pomieszczeniu,
- pomoc nauczyciela/woźna bezzwłocznie zabezpiecza się w: kombinezon ochronny, półmaskę z filtrem FFP2 lub FFP3 i rękawiczki jednorazowe;
- pomoc nauczyciela/woźna pozostaje z dzieckiem utrzymując min. 2 m odległości;
- nauczyciel zawiadamia dyrektora o zaistniałej sytuacji;
- dyrektor zawiadamia stację sanitarno-epidemiologiczną, w razie złego stanu dziecka dzwoni na 999 lub 112;
- nauczyciel bezzwłocznie zawiadamia rodziców/opiekunów prawnych o zaistniałej sytuacji – rodzice odbierają dziecko z przedszkola.
- Jeżeli pracownik przedszkola zauważy u siebie lub innego pracownika niepokojące objawy, które mogą sugerować zakażenie koronawirusem np. (duszności, kaszel, katar, podwyższoną temperaturę powyżej 380 C):
- natychmiast informuje o tym dyrektora przedszkola,
- dyrektor odsuwa pracownika od pracy i izoluje go w odrębnym, przygotowanym do tego celu pomieszczeniu,
- osoba izolowana obowiązkowo musi założyć maseczkę zakrywającą usta i nos,
- osoby kontaktujące się z pracownikiem w izolacji muszą używać środków ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki jednorazowe, fartuch z długim rękawem). Kontakty należy ograniczyć do niezbędnego minimum, najlepiej jedna osoba;
- jeżeli osobą chorą jest nauczyciel grupy, to dzieci z tej grupy pod opieką innego pracownika natychmiast myją ręce i przechodzą w miarę możliwości do innego zdezynfekowanego pomieszczenia lub wychodzą na zewnątrz przedszkola. O zaistniałej sytuacji natychmiast informowani są rodzice i uruchamiana jest procedura odbioru dzieci. W tym czasie sala jest wietrzona i dezynfekowana.
- dyrektor bezzwłocznie zawiadamia odpowiednie służy, które podejmują dalsze kroki bezpieczeństwa.
- W przypadku podejrzenia u dziecka lub pracownika zakażenia chorobą COVID-19, należy:
- wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci, powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń;
- dyrektor sporządza notatkę ze wskazaniem dokładnej daty i godziny powiadomienia oraz przebiegu działań i zachowuję ją w dokumentacji przedszkola oraz zawiadamia organ prowadzący.
- obszar, po którym poruszał się i przebywał pracownik należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w przedszkolu procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.);
- należy stosować się do zaleceń państwowego inspektora sanitarnego po ustaleniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek;
- należy ustalić listę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach przedszkola, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie oraz osób, które miały z nią kontakt.
- Objawami choroby COVID-19 mogą być:
- duszność,
- stan podgorączkowy – temperatura ciała pomiędzy 37oC a 38oC,
- objawy przeziębieniowe,
- gorączka,
- kaszel,
- duszności i kłopoty z oddychaniem,
- bóle mięśni i ogólne zmęczenie.
- Zawsze, w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.
- 11
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem podpisania przez dyrektora, obowiązuje od 1 września 2020 r.
- Procedury obowiązują do odwołania.
…………………………………
Podpis dyrektora przedszkola
Załącznik nr 1 do Procedur bezpieczeństwa na terenie
Leave a Comment